دوشنبه 3 آبان 1400

فنون ارتباط موثر در تجارت
نویسنده خبر : مدیر سایت    
یکشنبه 31 شهریور 1398
    
تعداد بازدید: 3623
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/6/31

ارتباط را می‌توان به عنوان فرایند درک و به اشتراک گذاری معنا تعریف کرد. برقراری ارتباط خوب شامل درک دیگران و درک‌ شدن توسط دیگران است. این امر به روش های زیر حاصل می‌شود.

- ارتباط کلامی: این نوع از ارتباط شامل رساندن اطلاعات از طریق کلام است. چنانچه بتوانید اطلاعاتی شفاف بطریقی آسان به صورت رو در رو یا از طریق تلفن به فردی عرضه دارید دارای یک ارتباط کلامی خوب هستید. وقتی به صورت کلامی ارتباط برقرار می‌کنیم ، نه تنها صحبت کردن بلکه مهارت‌های ارتباط غیر کلامی نیز دخیل هستند، از جمله گوش دادن، تماس چشمی و زبان بدن. تلفظ نادرست کلمات، نداشتن مهارت‌های کافی در زبان، و یا طرز بیان نادرست می‌تواند شدیدا مانع انتقال پیام فرستنده شوند. همچنین، ارائه بیش از حد اطلاعات می‌تواند به اندازه ارائه کم اطلاعات قدرت تولید پیام لازم را نداشته باشد. نحوه ارتباط ما به بستر شرایط نیز بستگی دارد. برای اینکه اطلاعات برای شنونده معنادار باشد، رویکردهای متفاوتی برای موقعیت‌های مختلف لازم است.

 

- ارتباط غیر کلامی: ارتباط غیر کلامی شامل حرکاتی چون زبان بدن و حالات صورت و تماس چشمی است. بازیگران استاد این سبک ارتباط هستند زیرا آنها آموزش داده شده اند تا عواطف یا پیام­های کاملی را به سادگی با زبان بدن و حالات چهره خود بروز دهند. زبان بدن باید مطابق با محتوای کلامی باشد. در صورت استفاده مؤثر از حالات صورت و حرکات بدن می توانند درک شنونده از اطلاعات کلامی ارائه شده را تا حد زیادی بهبود بخشد. این امور همچنین می توانند باعث ایجاد علاقه و حفظ تمرکز شنونده شوند. تماس چشمی بین گوینده و شنونده پیام نیز مهم است. اگر گوینده پیام هنگام صحبت با شنونده تماس چشمی برقرار کند، به نظر می رسد که پیام او باورکردنی‌تر، مطمئن‌تر و پربارتراست. با این وجود، تماس چشمی بیش از حد می‌تواند در شنونده احساس ناراحتی ایجاد کند، و یا گوینده را گستاخ و خودبرتربین جلوه دهد. از طرف دیگر، تماس چشمی بسیار اندک باعث می‌شود که شنونده گوینده را فردی مضطرب، نامطمئن یا غیرصمیمی در نظر آورد. بی‌شک میزان تماس چشمی مناسب همیشه به شرایط، انتظارات فرهنگی، جنسیت و نوع شخصیت گوینده و شنونده بستگی دارد. حالات بدنی، حرکات دست و تماس چشمی همگی معنای خاص خود را بیان می‌کنند و معمولاً خیلی بیشتر از کلمات قدرت انتقال کلام دارند. به عنوان مثال، ایستادن یا نشستن با آرامش خاطر احساس دوستانه‌ای منتقل می‌کند که دیگران را به تعامل با شما دعوت می‌کند.

 

- ارتباط دیداری: نوعی ارتباط است که بوسیله تصاویر، نمودارها، نقشه‌ها و اینفوگرافیک صورت می‌پذیرد.

 

- ارتباط نوشتاری: ارتباط کتبی - شامل نشریات و کتب چاپی و آنلاین، وبسایت، ایمیل و پیامک - صرفاً انتقال اطلاعات یا دستورالعمل ها با استفاده از کلمه و جملات نوشته‌شده است. این نوع تبادل اطلاعات اغلب ساده ترین نوع ارتباطی است، به ویژه برای افرادی که با برخورد چهره به چهره راحت نیستند.

 

برای اینکه مدیر تاثیرپذیری در حرفه خود باشید، باید به هر چهار شکل ارتباطی مسلط باشید. ایستادن به صورت دست به سینه و گرفتن سر به سمت پایین به سختی می‌تواند در شنونده ایجاد انگیزه نماید. چنین حالتی نشان می‌دهد که شما فردی منزوی بوده و در انتقال کارآمد اطلاعات به طرف مقابل اعتماد به نفس کامل را ندارید. بدین سان، ایجاد ارتباط برای شما دشوارتر می‌شود زیرا افراد بسیار کمی در ارتباط رو در رو از انواع ارتباط بصورت همزمان استفاده می کنند.

 

از   2   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.